OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Mláďatká

Tu je prehľad fotiek trpasličích králikov od narodenia až po oddelenie od samice.


fotky:


hniezdo, v ktorom sú mláďatkáObrazek













1. týždeň
Králiky ešte nie sú schopné pohybu. Začína im rásť dlhšia srsť.ObrazekObrazek



























2 týždne
Králiky začínajú chodiť po búdke, v ktorej sa narodili. Otvárajú sa im oči. Z búdy zatiaľ nevyliezli.Obrazek














3. týždne
Králiky začínajú jesť z misky, prestávajú piť mlieko. Začínajú behať po klietke a skúmať priestor. Sú bojazliví, hneď ako niečo začujú schovajú sa. ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek













 

 

 

 

Očkovanie a prevencia proti chorobám


Očkovanie proti moru
Proti moru sa očkuje v šiestom týždni života mladého králika. ďalej sa očkuje vždy po roku od zaočkovania. Králiky nikdy nesmieme očkovať choré, lebo by mohli zomrieť. 
Očkuje sa za hlavou na hornej časti krku. Očkujeme až keď sa králik prestane trepať, lebo by ho to mohlo ešte viac bolieť. Jedna dávka pre jedného králika obsahuje 5 ml. 
Najznámejšia vakcína proti moru je Kastorex, ale sú aj ďalšie. 
img63/443/p4210313ky9.jpg

Očkovacia vakcína Kastorex
img300/4759/p4210309xo9.jpg






Očkovanie proti myxomatóze

Myxomatóza je známa okolo sto rokov. Táto choroba mení formy. Myxomatóza spôsobuje veľké straty králikov. Prenos sa uskutočňuje priamo medzi králikmi vzduchom, prachom, hmyzom (komáre). Dobrou ochranou proti komárom je sieťka na klietku alebo použitie prípravkom na hubenie hmyzu. Príznaky tejto choroby sa objavujú po 6 až 10 denej inkubačnej dobe dochádza k hnisavému výtoku z očí. Neskôr na ušoch a hlave. Králik tažšie dýcha. Po asi 14. dňoch králik zomiera. Jedinou účinnou ochranou je správna vakcinácia králika. Nezaočkované zvieratá môžu byť zdrojom nákazy. Vakcína proti myxomatóze je monovalentná vakcína MYXOGEN a kombinovaná vakcína PESTORIN MORMYX. Exostujú aj ďalšie vakcíny, ale ich názvy nepoznám alebo ich ani nepoužívam. Očkuje sa od 10. týždňa veku zvieraťa. Ďalšie zaočkovanie je od 6. mesiaca od posledného zaočkovania. 



Kokcidióza

Prenos tejto chorby je pomocou krmiva alebo vody. NAjväčšie nebezpečenstvo hrozí mláďatánm vo veku 6 až 8 týždňov. Príznaky: poruchy trávenia, hnačka, vychudnutosť. Liečba: Poúžívam prípravok SALICOX. Tento prípravok sa rozmiešava vo vode, ktorú majú králici v miske. Do vody rozmiešame 1 gram lieku na liter pitnej vody na prvý, tretí, piaty, siemi a deviaty deň. Obrazek










5. týždeň
Mláďatkám sa už dá rozoznať pohlavie. Od tohto veku rastú pomalšie.ObrazekObrazekObrazek







 

 


Ako získať dôveru

Ako dlho trvá skrotenie králika, to závisí predovšetkým od tvojej schopnosti vcítiť sda do jeho pocitov. Predtým ako ho privezieš domov, musíš mu pripraviť klietku a keď ho do nej vložíš, musíš ho nechať samého, aby získal dôveru k svojmu novému príbitku. Teraz sem dám pár rád ako získaš dôveru trpasličieho králika. Možno to bude trvať pár dní alebo celé týždne, ale buď trpezliví!!!

1. Prebudenie zvedavosti
Najprv musíš trpasličieho králika nechať na teba priviknúť. Ku klietke sa približuj pomaly. Keď k nej dojdeš dovoľ králikovi, aby ti oňuchal ruku a prihováraj sa mu. Králik ťa spozná podľa pachu, hlasu a podľa tvojej postavy. Keď príde trpaslík sám od seba k otvoreným dvierkam prvá časť je prekonaná.

2.Podávanie pochúťky
Naplň kŕmidlo a napájadlo, ale nesmieš sa králika dotýkať. Potom mu ponúkni cez mriežku lahôdky ako púpavu, mrkvu a počkaj kým si ju králik sám vezme. Vtedy zistí, že z tvojej ruky prichádzajú iba dobré veci.

3.Vylákanie z klietky
Teraz by mal králik opustiť klietku. Musíš to spraviť pomocou jeho pochúťky z tvojej ruky. Keď sám vijde z klietky, skús ho pohladkať. Keď sa ti dá pohladkať, ďalšia pekážka je za tebou. Králika hladkaj iba spredu, aby videl čo mu chceš spraviť.

4. Prvý výbeh
Keď je králik natoľko krotký, že sa dá kedykoľvek zobrať na ruky alebo hladkať, môžeš ho nechať voľne pobiehať po byte alebo dome. Môžeš mu spraviť prostredie s domčekami, škatuľami,... Môžeš sa tomu prizerať a králika sledovať, ale aby ti neušiel z dohľadu, lebo králik rád rôzne veci ohlodáva.

5.Spečatené priateľstvo
Ak má králik výbeh dobre preskúmaný a dobre ho pozná, môžeš mu do jeho výbehu pridávať rôzne hračky, aby si ho zamestnal. Králik bude mať v tebe veľkú dôveru a rád bude v tvojej blízkosti. 

6.Kondičný tréning
Na začťiatku bol králik bojazlivý, ale teraz je s tebou najlepší kamarát. Rád sa s tebou hrá a môžeš mu spraviť malý kondičný tréning. Napríklad preskakovanie kruhu. Kruh musíš držať nízko, ale potom mu ho môžeš pomaly dvíhať vyššie. Lákadlom je dobrá pochúťka, na ktorú ho vždy nalákaš.

________________________________________________________________


Ako naučiť králika zviknúť si na hladkanie 

Hladkajte ho pomaly a jemne. Pozor na oči a ňufák!!! Nerobte žiadne rýchle pohyby, lebo to králika zneistí a bude sa snažiť ujsť. Nepritláčajte ho veľmi rukou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 













































5














































6. - 7. týždeň
Mláďatká sa očkujú proti moru a od tejto chvíle začínajú žiť každý zvlášť. Sú úplne samostatné.Obrazek
 

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz